03-9339954
מבצע חורב 10 פתח תקווה, אם המושבות - חניה חינם בשפע
לקוחות יקרים! אנו יוצאים לחופשה בחג הפסח בין התאריכים 23-29 באפריל, נשוב לפעילות ביום ג' 30/4/2024 חג שמח ובשורות טובות
 
 
חפש
דף הבית >> מאמרים >> הכלב לא אוכל
 

הכלב לא אוכל
 
לא פעם פנו אלי בשאלה/יעוץ בעקבות מקרים בהם הכלב לא אוכל את האוכל, מה לעשות?
כל חיי גידלתי כלבים ובעשור האחרון אני עוסק בין השאר בתזונת כלבים ומימי לא נתקלתי בכלב "שובת רעב". צריך לזכור שמדובר בתי בבעל חיים שהגדרתו המדעית היא "אוכל כול" משמע – הכול, עשבים, פירות, ירקות, בשר, עצמות, לא פעם בחייו גם צואה של עצמו או של בעלי חיים אחרים, לצערי הרב הכלב גם יכול לנבור בפגר וגם הקאה של עצמו, בקיצור הכול.
ואם זה ירגיע אתכם כלב יכול לא לאכול דבר בין שבוע וחצי לשבועיים עד שיגווע מרעב.(אני מזכיר שעדיין לא נתקלתי במקרה כזה, ולמיטב ידיעתי אין תיעוד של מקרה כזה בעולם).

תחילה יש לבדוק מהוא מצבו הבריאותי של הכלב, האם הכלב מתנהג בצורה רגילה ושגרתית מלבד העובדה שהוא לא אוכל? 
במידה ומזהים בעיות נוספות יש להתייעץ עם וטרינר.

שאלו את עצמכם האם הכלב לא אוכל כלום?
ברוב המקרים בהם "הכלב לא אוכל את האוכל", בסופו של דבר מסתבר כי הכלב ניזון ע"י בני הבית באוכל בייתי עתיר קלוריות, שומנים וטעמים שבוודאי יקבל עדיפות על פני מזון יבש לכלבים מאוזן ושיגרתי בטעמו.
לעיתים יש חוסר התאמה בין גודל האריזה שרכשנו למימדי הכלב, רצינו לחסוך כסף או איש שרות לא מקצועי הטעה אותנו וקנינו אריזת מזון גדולה לכלב קטן, האריזה שוכבת בביתנו מספר חודשים, נפתחת ונסגרת, מאבדת טריות, טעימות ובעיקר לחות ובחצי או השליש שנותרו כבר לא נותר הרבה מעבר למזון יבש ומיובש וכמעט חסר ערכים וטעימות, ולא פלא שהכלב לא מגלה עניין במזון. ההמלצה היא להתאים אריזת מזון שתספיק עד חודשיים מיום פתיחתה.

כמות האכלה לא נכונה
רצוי לזכור כי הכמויות המומלצות על גבי האריזות הן "המלצות" בלבד. כל כלב שונה ממשנהו, אחד פעיל וקופצני ולכן הוא שורף הרבה אנרגיה וכלב אחר רובץ כל היום ואינו פעיל במיוחד, שניהם יכולים להיות באותו משקל גוף, גיל ואפילו מאותו גזע אך עדיין כמות המזון היומית חייבת להיות שונה ומותאמת. לימדו את הכלב שלכם, אתם מכירים אותו ואת הרגליו טוב מכולם, אין סיבה שמנת מזון או חלק ממנה ימתין לכלב בקערה במהלך היום, יאבד את כל ערכיו וטעמו. נסו לתת מנות קטנות יותר וטריות יותר בבוקר ובערב, הכלב יגיב טוב יותר למנה טריה שיצאה כרגע מאריזת המזון.
גורים לקראת סיום התפתחות אוכלים פחות מזון מאשר בשלבי ההתפתחות הראשונים והרבה פעמים בעליו מזהים כי הגור אוכל פחות ולא יודעים לשייך את זה לגילו. בשלבי ההתפתחות הראשוניים הגור שורף הרבה אנרגיה על בניית עצם ושריר, בממוצע סביב גיל שמונה חודשים חלה ירידה בכמות שהכלב צורך מזון (תוכלו לזהות את הנאמר גם על גבי טבלת האכלה שכתובה על אריזות המזון).
כלבים מגזעים קטנים/זעירים צורכים מעט מאוד מזון (קיבה קטנה) כך שהם מגיעים לתחושת שובע מכמות קטנה מאוד של מזון יבש, חטיפים או משהו קטן שקיבלו מהשולחן שלנו.

זמינות המזון 
ממחקרים שנערכו בעבר ידוע כי כלבים נוהגים לשמור מזון לימים קשים (בטבע המזון אינו זמין בכל עת), משמע - נשאיר לכלב מזון, הוא ישאף לשמור אותו, לעומת זאת אם נחלק את המזון לארוחות בוקר/ערב בכמויות מותאמות הכלב ילמד שלא תמיד יש מזון זמין ובד"כ יסיים את המזון המוגש לו באתו רגע נתון . במידה והכלב לא אוכל את המזון המוגש לו יש להרים את המנה לאחר כ 10-15 דקות (עדיף לעטוף בניילון כדי לשמור על הטריות ולא להחזיר אל האריזה/קופסא מזון שכבר יצא ממנה, אף אחד לא ירצה מזון שעמד שעות בקערה). חיזרו על הפעולה בארוחה הבאה, במידה ועדין הכלב לא אוכל בארוחה הבאה יש להציע לו מנה חדשה בכמות קטנה יותר מהמנה השגרתית.

מזון רטוב
מזון רטוב אינו תחליף למזון יבש, גם הטובים והאיכותיים שבמזונות הרטובים מכילים 70%-80% לחות (מים), רצוי לא לערבב ביחד עם מזון יבש (הכלב יתרגל לשילוב וידרוש אותו) ולהתייחס אל השימורים כצ'ופר.

זיכרו כי אין בעולם תיעוד לכך שכלב (מבויית) מת מרעב  בגלל שלא אכל את מזונו, ונסו להפריד את הרגש והרצון האימהי לראות אותו אוכל את האוכל שלו.

מאת אלון והב – פטמן חיות מחמד