03-9339954
מבצע חורב 10 פתח תקווה, אם המושבות - חניה חינם בשפע
חפש
דף הבית >> מאמרים >> תזונה נכונה לכלבים
 

תזונה נכונה לכלבים

בריאותנו ומראנו הם השתקפות של תזונתנו - מידת גופנו, כושרנו, מצב שיערנו, עורנו, נטייה או אי נטייה לחלות ומצב רוחנו - כל אלה מושפעים מתזונה נכונה או לקויה!
חוקים אלו חלים במדויק גם על כלבנו; מזון לכלבים איכותי בהתאמה לגיל, משקל ומצב בריאות הכלב הנו בעל השפעה מכרעת על מראה הכלב, בריאותו ואף מצב רוחו.
כלבנו זקוק לכל אבות המזון: חלבונים, פחמימות, שומנים, ויטמינים ומינרלים.
כיום ידוע כי תוחלת החיים של כלבים התארכה מאד ואחת הסיבות העיקריות לכך היא איכות המזון.
ככל שהמזון איכותי ומזין יותר ולא בהכרח יקר יותר, זוכה הכלב לקבל את כל המרכיבים החיוניים לבניית גופו ולבריאותו (פרווה עשירה, מניעת בעיות עור, מניעת בעיות עיכול, מניעת אבן שן... ועוד).
כיצד מאכילים?
על גבי אריזות המזון תוכלו למצוא את כמות המזון המומלצת ליום (24 שעות) על פי משקל הכלב, אך תמיד עדיף ללמוד את הרגלי כלבכם ולא להשאיר עודפי מזון בצלחת מעל 20-30 דקות אלא לסלקם עד מועד הארוחה הבאה. כך תוכלו לווסת את כמות המזון הנחוצה לכלבכם ובנוסף תרגילו אותו לפעילות מעיים סדירה ולעשיית צרכים במועד די צפוי שיתרחש בד"כ זמן קצר לאחר הארוחה.
במקרים קיצוניים בהם הכלב מסרב לאכול ולאחר שניסיתם מספר פעמים ועדיין נתקלתם בסירוב, ניתן לערבב במזון היבש מזון לח מקופסת שימורים כדי להגביר את הטעם אך לא להפוך זאת להרגל (המזון הלח כשמו כן הוא; מכיל 70-80 אחוז רטיבות ואינו מספק את צורכי הכלב כמו מזון יבש באיכות גבוהה).
חשוב לזכור: יש לדאוג לניקיון כלי האוכל והשתייה ולמים טריים, ולהתאים את כלי המים והאוכל לסוג הכלב (קערה עמוקה לכלבים בעלי חוטם ארוך ו/או אוזניים ארוכות...). רצוי להשתמש בקערות נירוסטה, הן קלות לניקוי והבלאי שלהן נמוך.
במקרה של החלפת מזון רצוי מאוד לעשות זאת בהדרגה על פני מספר ימים על מנת למנוע בעיות במערכת העיכול (קיבה רכה...)

כיצד להאכיל גורים?
גורים זקוקים לכמות גדולה של מזון יבש ביחס לגופם וגודל קיבתם, ולכן מומלץ להגדיל את מספר הארוחות ולחלקן לכמויות קטנות (3-4 ארוחות). מעל גיל חצי שנה רצוי להרגיל את הכלב לשתי ארוחות ביום (בוקר וערב).
שוב נחזור על אלמנט למידת הרגלי האכילה של הכלב (גור) ונתאים את כמות המזון התאמה אישית מעבר ליחסה לכמות המומלצת על גבי השקים.

הזנת כלבות הרות/מניקות
לכלבות הרות/מניקות מומלץ לתת מזון של גורים באיכות גבוהה בשל האנרגיה הרבה הנצרכת לגידול הגורים ברחם וכן בשלב ההנקה (מזון גורים מכיל אחוזים גבוהים של חלבון וקלציום).

מזון איכותי אינו יקר יותר!
טעות נפוצה היא לחשוב כי ככל שהמזון איכותי יותר הוא יקר יותר.
במגוון המזונות האיכותיים הקיימים בענף הושקעו מחקרים רבים ע"י טובי הווטרינרים ומומחי התזונה בעולם אשר הביאו את המזון לרמת נעכלות גבוהה ביותר ומשמעות הדבר היא ניצול מקסימאלי של המזון (כמות האכלה קטנה יותר ממזון יבש פשוט, לעיתים עד חצי מהכמות היומית), ובאופן ישיר פוחתת גם כמות הצואה של הכלב.
כמו כן, אם נקפיד על תזונה נכונה ובריאה יקטן הסיכוי לבעיות בריאות אצל כלבינו (בעיות עיכול, עור ופרווה, מפרקים, שיניים... ועוד) ובד"כ נגיע נבקר אצל ווטרינר רק לצורך חיסונים שגרתיים. 
(משמע, שוב חסכנו כאב, כסף ודאגות!)
מסקנה: השקעה במזון איכותי = חיסכון לאורך זמן ולטווח ארוך.

חשוב לי ציין שמזון איכותי לא חייב להיות היקר ביותר, ישנו מגוון עצום של מזונות איכותיים וברמה סבירה לחלוטין שמחירם אינו מרקיע שחקים.
מאת: אלון והב www.petman.co.il